sayfalar

12 Aralık 2012 Çarşamba

Ne yalancı, ne deli, ne de kendimle çelişkili…


Öncelikle neden böyle bir başlık attım? Neden kreş değiştirdim ve montessoriye hala inanıyor muyum gibi soruların bloğumu okuyanlar tarafından merak edildiğini biliyorum, çünkü bizi tanıyanlardan sürekli telefon alıyorum ve bazı fısıltılardan rahatsızlık duyuyorum.

Öncelikle belirtmek istiyorum ki montessoriye olan inancımı kaybetmedim, hala evim montessori düzeninde ve hala benimsediğim felsefe çerçevesinde iletişime geçiyorum cücemle. Evet Ulaş, 3-6 yaş arasında bunun eğitimini alamayacak, ama zaten Ankara’da montessori eğitimi alabileceği bir kurum da yok maalesef. Kimse kendini kandırmasın.
Hala MONED’te aktif olarak yer alıyorum. Çünkü montessoriye, Melek Öğretmen’e ve daha da önemlisi MONED’e, yani veli inisiyatifine çok inanıyorum; alternatif bir eğitim için de elimden gelen her şeyi yapacağım. Ama hepsi o kadar.

Neden kreş değiştirdiğim sorusuna gelince…
Bu bölümü biraz hassas ve kimseyi acıtmadan, incitmeden yazmam gerekiyor, dolayısıyla kelimeleri daha titiz seçmek için elimden geleni yapacağım. Bunun için bir kaç sebebim var, bunlardan bir tanesi cücemin sürekli hasta olması, daha da önemlisi zatürre olması ve 20 günü aşkın bir sürede toparlanamaması, ama bu sadece son noktayı koymamı sağladı. Tabi ki başka şikayetlerim vardı. Eğer deli değilse  hiçbir anne hastalık sebebiyle çocuğunu okuldan alıp başka bir okula başlatmaz.  Ve yine deli değilse hiç bir anne, bir sorun yokken çocuğunu alıştığı yerden koparıp, başka bir oryantasyon sürecine girmeyi göze almaz. Çocuk çok hassas ve naif bir konu ve bir okuldan en önemli beklenti tabi ki hassasiyet. Ben bu hassasiyeti göremedim belki de. Bu da yeterli bir sebep olmayabilir ama eğer belirli bir öğretmenin uygunsuz davranışlarını bir kaç kere üst üste görüyorsanız ve bu davranışlar görmezden gelinebilecek türde değilse, konu ile ilgili belli uyarılarda bulunuyorsanız ama uyarılarınız önemsenmiyorsa, uykularınız kaçıyorsa ve çocuğunuzun da önemsenmediğini düşünüyorsanız, kısacası bir kolunuz kangren olmuşsa, o kolunuzu kesersiniz. Işte benim yaptığımın özeti bu.

Şimdi yeni bir süreçteyim ve yeni bir şey öğreniyorum, daha önceki öğretimin tersine. Bu yaş grubundaki tek önemli şey maalesef öz bakım değil.

Şimdi son olarak bir ricada bulunacağım. Ulaş’ın ayrıldığını öğrenen bazı veliler beni aradı ve Ulaş’a şunu da yaparlarken görmüştük gibi bir kaç olay anlattı. Hepsine hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ederim ama bu uyarılar için biraz geç değil mi? Anlatılanlar şu saatten sonra beni yaralamaktan başka bir işe yaramıyor. Ulaş artık başka bir okulda, başka bir süreç yaşıyor ve çok mutlu. Dolayısıyla sizlerden rica ediyorum, bu saatten sonra herkes gördüklerini kendine saklasın. Bunu kırgın bir annenin  küçücük bir isteği olarak değerlendirin lütfen.

Hepimiz kendi gerçekliğimizi yaşayalım, tek istediğim bu.
Doktorun notu: Zatürre soğuğun tetiklediği bir hastalıktır.

3 yorum:

 1. Canım çok geçmiş olsun. Ulaş da diğer çocuklar da bir daha hiç hasta olmasın. Yazdıklarından doğru bir karar vermiş olduğun ortaya çıkıyor. Ben de minnoşuma montessori eğitimi aldırmak istiyordum. Ama görüyorum ki imkansızı istiyorum. Ulaş yeni okulunda çok mutlu olsun inşallah. Ve tabi hiç hasta olmasın.

  YanıtlaSil

 2. Teşekkür ederim Güzcüm. Şimdilik iyi Ulaş ama çok zor toparladı. Ben de doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Montessori çok güzel bir sistem, İstanbul'daki durumu bilmiyorum, ama Ankara'da çok uygulanamadığını biliyorum. Kurumlardan ve kişilerden bağımsız olarak bir tespit yapacağım 3 yaş sonrası montessori eğitiminde öğretmen çok önemli, öğretmenin bu eğitimi alması çok önemli. Ankara'daki bir eksiklik de bu bence. En nihayetinde herşey de çocukta biter Güzcüm. bu arada ısrarla tekrarlıyorum, görüşelim artık:)))

  YanıtlaSil
 3. bu yazıdan sonra uğramamısın
  nasılsın nerelerdesin Ulaş nasıl haberdar et
  Ve evet bir buluşma planı yapalım
  Ankaralı anneler görüşelim çok çok iyi olur

  YanıtlaSil